En Çok Tercih Edilen Dış Cephe Boya Renkleri (Müstakil Ev) 2024

Bir dış yapı ürünleri firması tarafından yaptırılan 4000’den fazla katılımcının katıldığı yeni bir ankete göre, ev sahiplerinin çoğunluğu evlerinin dış cephesini nötr bir renk paletiyle boyamak istediklerini söylüyor. Ankete katılanların belirlediği müstakil evler için en çok tercih edilen dış cephe boya renkleri şöyle:

 • Kirli beyaz/krem
 • Beyaz
 • Açık gri
 • Açık kahverengi
 • Orta mavi

Şimdi bu en çok tercih edilen dış cephe boya renklerine daha yakından bakacağız ve müstakil ev görselleri ile sizlere detaylı bilgiler vereceğiz.

Evinizin dış cephesi için doğru modern boya rengini seçmek, evinizin havası (ve değeri) üzerinde büyük bir etkiye sahiptir ve evinizin inşa edildiği coğrafi bölgeyi veya dönemi sergileme fırsatı sağlar. Evinizin dış cephesini boyamak maliyetlidir, bu nedenle araştırmanızı yapmanızı ve renklerinizi akıllıca seçmenizi tavsiye ederiz. İster evinizin mimari ayrıntılarını öne çıkarın, ister mahallenize biraz canlılık getirin, ister cansız bir ön cepheye renk katın, ister kasvetli arka bahçenizi  bir vahaya dönüştürmeyi amaçlayın; eviniz için tam ihtiyacınız olan yazı dizimizi okumadan boya renginize karar vermeyin. Bu içeriğimizde en çok tercih edilen dış cephe boya renklerini detaylarıyla bulabilirsiniz.

Dış Cephe Boyası Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

İster beyaz ister bej ister başka bir renk kullanın, evinizin dış cephesini boyarken aklınızda bulundurmanız gereken birkaç ipucu var.

Dış cephe malzemelerinizi dikkate alın: Örneğin, beton ve metal gibi malzemeler genellikle ten rengi, gri ve hatta siyahla daha iyi görünür. Boyacınız bu konuda sizi doğru yöne yönlendirebilecektir.

Peyzajınızla kontrast renkler: Bahçenizde bir ton yeşillik varsa, yeşil boya evinizin manzara içinde kaybolmasına neden olabilir. Aynı şey bazen kahverengi boya ve çöl peyzajı, gri boya ve kaya çimleri vb. için de geçerlidir. Bu nedenle, hangi renkleri kullanırsanız kullanın, öne çıktıklarından ve evinizi gösterinin yıldızı haline getirdiklerinden emin olun.

Geleneksel olun ama renk patlamalarını göz önünde bulundurun: Nötr bir dış cephe boyasında küçük renk patlamaları dikkat çekmek için yeterli olabilir. Kapınızı, panjurlarınızı veya pencere kaplamalarınızı göz alıcı bir vurgu rengiyle boyayabilirsiniz. Evinizin oluklarınız veya hantal klima ünitesi gibi daha az çekici yönlerine dikkat çekmediğinizden emin olun. Vurguların amacı, evinizin estetik açıdan hoş yönlerine dikkat çekmektir.

Mahallenize bakın: Evinizin komşunuzunkiyle aynı olmasını istemeseniz de çok farklı olmasını da istemezsiniz. Doğru seçimi yapmanıza yardımcı olması için boyacınıza benzer evler ve güncel trendler hakkında danışın.

Küçük başlayın: Evinizin dış cephesini boyadıktan sonra onu sevmediğinizi fark etmek çok yazık olur. Boya örneklerinizi doğal ışıkta görebilmeniz için evinize getirerek zamandan ve paradan tasarruf edin. Daha sonra test olarak küçük bir alanı boyayarak başlayın. Doğru renk kombinasyonuna sahip olduğunuza ikna olursanız boyama işlemini tamamlayabilirsiniz

En Çok Tercih Edilen Dış Cephe Boya Renkleri

En çok tercih edilen dış cephe boya renkleri listemizi detaylı açıklamaları ve görselleriyle aşağıda görebilirsiniz.

1. Kirli Beyaz ve Krem

Beyaz dış cephe kaplaması, Gri/siyah panjurlar ve kırmızı ön kapıyla klasik bir dış cephe yaratın. Zamana meydan okuyan dış renk şeması, bu geleneksel tarzdaki evde canlı ve temiz görünüyor ve zarif estetik, taş basamaklar, fener tarzı gaz lambaları ve pirinç kapı tokmağıyla devam ediyor.

Kirli beyaz sadece süslemeler için iyi sonuç vermekle kalmaz, aynı zamanda dış cephe kaplaması için de harika olabilir. Canlı, parlak beyazdan daha sıcak bir hava hedefliyorsanız, kirli beyazın tonları (krem, vanilya, fildişi, yumurta kabuğu vb.) iyi alternatifler olabilir.

Klasik beyaz dış cephe kaplaması bu yemyeşil çevreye karşı canlı ve temiz görünüyor. Pencere çerçeveleri, oluklar ve ön kapı şeklindeki kontrast oluşturan  vurgular, modern mimariyi ve evin doğrusal özelliklerini vurguluyor.

Beyaz ve krem ​​tonları, popüler dış cephe boya renkleri olmaya devam ediyor  ve herhangi bir yavaşlama belirtisi göstermiyorlar. Ancak parlak beyaz bir duruş sergilemek yerine, dinlendirici bir enerjiye sahip, daha bastırılmış bir seçeneği tercih edin.

Beyaz gibi nötrlerin tek notalı olması gerekmez. Dış renk düzeninizin geri kalanıyla eşleşen alt tonlu bir beyaz tonu seçin. Bu evde, mavi alt tonlu beyaz kaplama, parlak mavi ön kapı, pudra mavisi sundurma mobilyaları ve sarkıt lambayla zarif bir şekilde birleşiyor. Üçlüdeki her renk farklıdır ancak ortak yönleri mükemmel bir uyum yaratır.

2. Mavi

Mavi, genel olarak en popüler renklerden biridir. Bu nedenle, mavinin derin, koyu bir tonu olan lacivertin, en iyi dış cephe boya renkleri listesinde yer alması şaşırtıcı değil. Hem kıyı hem de iç kesimlerdeki evler için popüler bir seçimdir, dolayısıyla eviniz nerede olursa olsun sizin için bir seçenek olabilir.

Koyu mavi kaplama, canlı beyaz kaplama ve neşeli sarı ön kapı ile modern bir kır evine çekicilik katın. Mavi boya rengi, soğuk tonlu gri kiremitli çatıyla iyi uyum sağlarken, parlak beyaz kontrast katıyor ve evin mimari ayrıntılarını vurguluyor. Dış cepheyi tamamlamak için sarı renk, eğlenceli bir kişilik ve davetkar bir dokunuş katıyor.

3. Gri

Çağdaş tarzdaki evler, genellikle geometrik formlar ve asimetrik tasarımlar sergileyen akıcı, modern bir estetik sunar. Bu evler çelik grisi ve barut mavisi gibi şık renklere çok uygundur. Çarpıcı bir kontrast oluşturmak için bu havalı dış renkleri, lekeli ahşap ve bakır veya bronz metaller gibi daha sıcak malzemelerle yan yana getirin.

Farklı renkleri karıştırmak yerine, aynı boya renginin iki farklı tonunu kullanarak kontrast yaratın. Bu modern dış cephe, alt kısımda kömür grisi boya rengine ve yapının üst yarısında daha açık griye sahip olup, ikisini aydınlatan ve cepheyi birleştiren canlı beyaz kaplamaya sahiptir. Görünür bir kontrast ve derinlik değişikliği sağlamak için birbirinden en az iki ton farklı tonlar kullanın.

Dış cephe boyası genellikle bir evdeki en fazla yüzey alanını kapladığından, dış planınızın temel rengini sağlar. Dış cephe renginizin alt tonlarını göz önünde bulundurun ve tonu tamamlayan iki veya üç renk daha seçin. Örneğin bu evin gri dış cephe kaplaması, turkuaz ön kapı ve veranda mobilyalarıyla vurgulanan güçlü mavi alt tonlara sahiptir. Beyaz kaplama ise, havalı dış renklerin karşısında parlak bir şekilde öne çıkıyor.

Prefabriklerin, tek katlı ve 2 katlı evlerin dış cephesi genellikle sofistike bir hava, sakinlik veya her ikisini birden yaratmak için griye boyanır. Grinin en güzel tarafı, sarı gibi diğer renklerin aksine, hem koyu, siyaha yakın tonları hem de açık, hafif grileri kolayca kullanabilmenizi sağlar.

4. Kahverengi (Açık ve Orta )

Dikkat çekecek kadar cesur ama karanlık yapacak kadar değil. Kahverengi, evinizin dış cephe boyası için mükemmel bir seçim olabilir. Seçtiğiniz tona bağlı olarak kahverenginiz beyaz, mavi, siyah ve hatta kırmızıyla güzel bir şekilde tamamlanabilir. Özellikle çiftlik tarzı bir eviniz varsa dikkate almaya değer.

Daha büyük bir eviniz varsa, cephedeki farklı unsurları daha iyi görebilmeniz için dış cephe kaplamasını bölümlere ayırmak bazen yararlı olabilir. Bu evde iki farklı renkte boya bulunmaktadır.  Orta kahverengi rengi onları cephenin geri kalan kısmının krem ​​renginden ayırıyor.

Dış cephe kaplaması için kahverengi kullanmak istiyorsanız, beyaz bir süslemeyle eşleştirilmiş, çikolata kahverengi tonunu düşünün. Bu, cepheyi fazla karanlık yapmayan zengin ve derin bir tasarım yaratır. Tek katlı evlerinizde, prefabrik evlerde kullanılabilir.

5. Sarı

Bu büyüleyici kır evi, kişiliğini benzersiz çizgili tenteler, çiçekli pencere kutuları ve ilginç krem ​​​​ve limon yeşili renk şemasından alıyor. Tentelere ek olarak, çevredeki yeşilliklerle kusursuz bir şekilde uyum sağlayan ferahlatıcı bir dış cephe için pencere panjurlarında ve ön kapıda doygun yeşil tonu kullanıldı. Güneşli sarı, özellikle sahil boyunca neşeli bir ev rengi yaratabilir

6. Yeşil

Yeşil renge ne dersiniz? Toprak tonları ve zengin nötrler bu tek katlı evlere çok yakışıyor. Burada, krem ​​rengi süslemeler ve ahşap kapıyla öne çıkan iyi koordine edilmiş yeşillikler, evin rahat, zamansız görünümüne katkıda bulunuyor.

En İyi Dış Cephe Boya Markaları

 1. Filli Boya
 2. Jotun
 3. Permolit
 4. Dyo
 5. Marshall
 6. Polisan

Sık Sorulan Sorular (SSS)

1. Hangi dış cephe boya renkleri alıcıları cezbeder?

Alıcılar gri, bej ve beyaz gibi nötr renklere yöneliyor. Bunlar gibi nötr renkler zaman üstü, parlak ve davetkardır ve alıcıların kendi kişisel tarzlarını ifade edebilecekleri temiz bir sayfa görevi görür.

2. Hangi dış cephe boya renkleri en yüksek ikinci el değerine sahiptir?

İddialı dış cephe renklerinin popülerlik kazandığı doğru olsa da, klasik beyaz dış cephe en yüksek yeniden satış değerine sahip olmaya devam ediyor.

3. Bir dış cephe boya rengi seçerken evimin dış cephesinin hangi unsurlarını dikkate almalıyım?

Eviniz için yeni bir dış renk seçerken, çatı, taş işçiliği, pencereler ve çevre düzenlemesi gibi evinizin içinde ve çevresinde renk değiştirmesi muhtemel olmayan unsurları göz önünde bulundurun. Örneğin, evinizin tuğla cephesi varsa karar vermenize yardımcı olması için tuğlanın alt tonlarına bakın. Tuğlanın sıcak, turuncu tonları var mı? Lacivert veya açık deniz mavisi ile harika görünebilir. Daha soğuk gri-yeşil alt tonları var mı? Yumuşak nötrler kullanmayı deneyin.

4. Hangi dış cephe boyasını kullanmalıyım?

Unutulmaması gereken kural, boya ne kadar parlaksa kusurları da o kadar büyütecektir. Yarı veya çok parlak boya (çoğunlukla döşeme için kullanılır) dayanıklı olacak ve temizlenmesi kolay olacaktır, ancak parlak yüzeyi her çentik ve kusuru vurgulayacaktır. Tersine, düz boya düzgün bir şekilde yayılıp kusurları gizlerken, temiz tutmak neredeyse imkansızdır. Mükemmel dengeyi yakalamak için eşit kaplama sağlayacak, hava koşullarına dayanıklı ve temizlenmesi kolay saten veya yumurta kabuğu kaplamayı tercih edin.

5. En iyi dış ev renkleri nelerdir?

Gerçek şu ki, aslında herkese uyan tek bir çözüm yok. En iyi dış cephe boyası fikirleri evin konumundan mimari tarzına kadar bir dizi faktöre bağlı olacaktır. Sıcak bir iklimde deniz kıyısındaki bir villa için işe yarayan şey, ormandaki rustik ahır tarzı bir ev veya şehirdeki bir şehir evi için mutlaka işe yaramayacaktır.

Öncelikle bölgedeki ev boyası renklerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığını kontrol etmeniz gerekir; tarihi bölgelerde veya güvenlikli sitelerde durum böyle olabilir. Ayrıca evi inşa etmek için kullanılan tuğla, ahşap kiremit veya dış cephe kaplaması, taş veya pişmiş toprak çatı kiremitleri gibi malzemeleri de göz önünde bulundurmalısınız. Evin onlarınkinden çok fazla öne çıkmaması için komşuları da hesaba katmak isteyebilirsiniz; tabi ki amaç bu değilse.

6. 2024’ün en popüler dış cephe boya renkleri hangileri?

Abartısız nötrlerin son derece popüler dış cephe renkleri oluşturması sürpriz olmayabilir; beyaz, bej ve gri tonlarının çok yaygın olması nedeniyle popülerlikleri devam ediyor. Zeytin veya adaçayı yeşili gibi toprak tonları ve kahverenginin çeşitleri de dış renk paletlerinde belirgin bir şekilde karşımıza çıkıyor.

Daha cesur tonlar için, boyadığınız evin türüne bağlı olarak ana tonlar (kırmızı, sarı ve mavi) işe yarayabilir. Örneğin zanaatkar evleri genellikle ana renklerin yanı sıra yeşil gibi ikincil tonlara da sahiptir. Akdeniz’de ve kıyı bölgelerinde pembeler ve toprak boyaları popülerdir.

7. Hangi dış cephe renkleri evin değerini artırır?

Dış cephe renklerinin daha canlı tonlara doğru yöneldiğini görüyoruz, ancak konu yeniden satış değeri olduğunda klasik beyaz, gri veya başka bir nötr daha güvenli bir seçenek olabilir.

Aşağıdaki içeriklerimizde iç cephe yada dış cephe duvar boyası seçmenizde fayda sağlayabilir.

0 Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


You May Also Like